تبلیغات

بسم الله الرحمن الرحیم

ابزار هدایت به بالای صفحه

وبلاگ همه کاره - تاریخ تحلیلی زندگی پیامبر اکرم (ص)
وبلاگ همه کاره
وبلاگی جهانی
به وبلاگ همه کاره ^ وبلاگی جهانی خوش آمدید
    تاریخ تحلیلی زندگی پیامبر اکرم (ص)
روح آدمی كه ودیعه ای الهی ، در كالبد خاكی او است پیوسته طالب رجوع بمبدء فیاص و خواستار بازگشت بمركزیست كه از آن برخاسته ، این طریق طولانی را پیموده و در اواسط راه ، بدین پیكر تعلق گرفته تا همراه و یاوری داشته باشد و در این مسیر ممتد از كمك معین و امداد مددكاری ، برخوردار گردد .
بر طبق مفاد كلام الهی ، در سورة بقره ، آیه 156 : (( انا الله و انا الیه راجعون : ما از خدائیم و قطعا بسوی او بازمیگردیم ))‌این بازگشت فرخنده بحر حال دست میدهد و مفارقت و مهجوریت از میان نیرود ، فرع باصل میرسد ، سفر پایان می پذیرد و مسافر عوالم هستی بمنتهای مقصد واصل میگردد .
این مهم امكان پذیر نیست مگر آنكه انسان ، در همین نشاة دنیوی به پیروی از انبیاء و اوصیاء ایشان علیهم السلام ، با تطهیر ظاهر و تهذیب باطن مجال چنان بازگشت مقرون بسعادتی را ، برای خویشتن فراهم نماید .
روشن است كه در این مقام ، هر چند آدمی به تكمیل و تهذیب خویش بیفزاید ، در منازل بین راه سرانجام در پایان طریق و در وقت وصول بقرب الهی خود از آن بهره ور می شود .
برای وصول با این مقصود شریف ، جز متابعت از خالصان خدا ، كه پیامبران عظام و ائمه كرام میباشند ، راهی نیست ، زیرا راه خدا را تنها بیاری خدا و با راهنمائی خدا توان رفت و این یاری و راهنمائی ، در تبلیغ و ارشاد و تربیت و تعلیم انبیاء و اوصیاء ایشان نهفته است .
بهمین جهت عقلا بر انسان عاقل طالب كمال ، فرض است كه برای تكمیل خویشتن و رجوع بحق از پیامبران حق تبعیت كند ، دل بحكم ایشان نهد و احكام و اوامر آنانرا ، خالصانه در عمل آورد تا امید نجات و فلاح یابد .
رسول خدا ( ص ) از عشیرة بنی هاشم و قبیلة قریش است . در شبه جزیره العرب 360 قبیله می زیست كه مشهورترن و شرافتمندترین آنها (( قریش )) بود .

عبدالمطلب
 

(( قصی بن كلاب )) جد چهارم پیامبر ( ص ) و چهرة برجستة قریش ‏‏، امرتولیت و كلید داری كعبه را از چنگ قبیله ای دیگر درآورد و افراد قبیله خود را در نقاط مختلف حرم جای داد و تولیت كعبه را به عهده گرفت .
از میان تیره های قریش (( بنی هاشم )) از همه شریف تر و نجیب تر بودند .
عبدالمطلب جد بزرگوار رسول خدا ( ص ) مردی حكیم و بردبار بود و قوم خود را به مكارم اخلاق و كناره گیری از ستم و اجتناب از پلیدی ها و پستیها دعوت می كرد و شعارش این بود كه (( انسان ستمگر در همین جهان به سزای عمل خویش خواهد رسید )) بر اساس این اعتقاد ، نه تنها در طول زندگی خود لب به شراب نزد و فرد بی گناهی را نكشت و گرد كارهای بد نرفت ، بلكه سنتهای نیكی از خود به جای گذاشت كه اسلام آنها را تایید كرد . برخی از سنتهای او عبارتند از :
1 - حرام كردن زن پدر به پسر
2 - پرداخت خمس گنج به دست آمده در راه خدا
3 - نامگذاری چاه زمزم به (( سقایه الحاج ))
4 - تعیین صد شتر به عنوان دیه قتل
5 - مقرر كردن هفت شوط در طواف
در كتابهای تاریخی از سنتهای دیگری همچون : وفای نذر ، بریدن دست دزد ، نهی از كشتن دختران ، حكم به حرمت شراب و زنا و نهی از برهنه طواف كردن نیز یاد شده است .

عبدالله
 

عبدالله ، كوچكترین فرزندعبدالمطلب و پدر گرامی رسول خدا ( ص ) است . وی با برادرش(( ابوطالب )) - پدر امیرالمومنین ( ع ) – و زبیر از یك مادر بنام فاطمه هستند .
عبدالله ، بیش از دیگر برادرانش نزد پدر ارج و منزلت داشت و این به خاطر كمالاتی بود كه دارا بود و همچنین بشارتهایی كه دانشمندان و كاهنان داده بودند كه از نسل او فرزندی متولد خواهد شد كه به پیامبری بر انگیخته می شود و چیزی كه بشارت مبشران را تایید می كرد نورانیت و درخشندگی خاصی بود كه در چهرة عبدالله مشاهده می شد .
عبدالمطلب برای جوانش از (( آمنه )) دختر (( وهب بن عبد مناف )) خواستگاری كرد و او را به عقد فرزندش در آورد . ثمره این ازدواج وجود مبارك محمد صلی الله علیه و آله شد كه بعدها خاتم پیامبران گردید .
عبدالله پس از ازدواج با آمنه ، همراه كاروان تجارتی عازم شام گشت و در هنگام بازگشت در یثرب بیمار شد و درگذشت و در همانجا دفن شذ .

میلاد رسول اكرم ( ص )
 

میلاد با سعادت پیامبر (‌ص ) در (( عام الفیل )) یعنی چهل سال پیش از بعثت و در ماه ربیع الاول بوده است .‌ آنچه مورد اختلاف است روز ولادت ایشان است . شیعه آن را در هفدهم و سنی در دوازدهم ماه می داند . ولادت پیامبر ( ص ) با حوادث و اتفاقات خارق العاده ای همراه بود از جمله :
ایوان كسری شكافت و چهارده كنگره آن فرو ریخت ، آتشكده فارس با آنكه هزار سال بود خاموش نشده بود خاموش شد ، دریاچه ساوه فرو نشست ، تمامی بتها به رو در افتادند ، موبدان و كسری خوابهای وحشتناكی دیدند ، تخت سلطنتی تمامی پادشاهان جهان سرنگون شد و نوری از وجود آن حضرت به سوی آسمان بلند شد و منطقه وسیعی را روشن ساخت .

دوران كودكی
 

رسول خدا ( ص ) هنگامی چشم به جهان گشود كه پدر خود را از دست داده بود و به همین جهت از همان آغاز كودكی تحت سرپرستی جدش (( عبدالمطلب )) قرار گرفت .
عبدالمطلب در هفتمین روز ولادت نوه اش گوسفندی برای او عقیقه كرد و نام آن حرت را محمد گذاشت و سپس در صدد برآمد تا دایه ای برای وی برگزیند . انگاه دایه ای مهربان و پاكدامن به نام حلیمه از طایفه بنی سعد آن بزرگوار را تحویل گرفت و به صحرا برد تا در آغوش طبیعت و هوای سالم و آزاد و دور از بیماری وبا كه گاهی شهر مكه را تهدید می كرد ، پرورش دهد .
حضور رسول خدا ( ص ) در میان قبیله (( بنی سعد )) موجب افزایش خیر و بركت وفور نعمت در میان خانواده بنی سعد شد . پیامبر ( ص ) مدت پنج سال در دامن صحرا زندگی كرد و پس از آن به مكه بازگشت . چون به سن شش سالگی رسید همراه مادرش به زیارت آرامگاه پدر رفت و هنگام بازگشت در نقطه ای به نام (( ابوا )) بیمار شد و درگذشت و هنوز بیش از هشت سال از عمر آن حضرت نگذشته بود كه جدش وفات یافت و ایشان تحت سرپرستی عمویش ابوطالب قرار گرفت .
رسول خدا دوازده ساله بود كه همراه عمویش برای تجارت به شام رفت در بین راه با راهبی به نام بحیرا از دانایان كیش مسیحی با افراد كاروان ملاقات كرد و چون چشمش به پیامبر ( ص ) افتاد از روی آثار و نشانه هایی كه در انجیل خوانده بود رسول خدا را شناخت و از رسالت آینده او خبر داد و ابوطالب را به حفاظت و مراقبت او سفارش كرد .

دوران جوانی
 

راستگویی ، نجابت ، امانت و مكارم اخلاقی رسول اكرم (‌ص ) زبانزد همگان شده بود
خدیجه دختر خویلد كه زنی شرافتمند بود و از مال پدر و دو همسر متوفای خود ثروت انبوهی اندوخته بود و مانند بسیاری از زنان و مردان مكه با آن تجارت می كرد هنگامی كه وصف(( امین قریش )) را شنید به وی پیشنهاد كرد كه اگر سرمایة او برای تجارت به شام رود . او را بیش از آنچه كه به دیگران می داده به وی خواهد داد .
وجود با میمنت و پر بركت رسول خدا ( ص ) در میان كاروان ، موجب شد كه بازرگانان قریش از آسایش و سود بیشتری برخوردار گردند و رسول اكرم بیش از همه سود برد .
خدیجه عموزادة پیامبر ( ص ) محسوب می شد . وی در خانواده ای اصیل ، دانا ، فداكار و حمایت كننده از خانة كعبه متولد شد و پرورش یافت و به عفت و پاكدامنی مشهور بود ، چندانكه در دوران جاهلیت به او ((‌طاهره )) می گفتند ، پس بازگشت رسول خدا از سفر تجاری شام ، خدیجه واسطه ای خدمت پیامبر ( ص ) فرستاد و تقاضای ازدواج كرد .
سن رسول خدا در هنگام ازدواج 25 سال و سن خدیجه 40 سال بود .
پس از ازدواج هم تمام ثروت خود را وقف رسیدگی به محرومان و بعد از اسلام وقف اسلام كرد .
امین قریش قریب به چهل سال از زندگی خود را با همه سختیها و محرومیتها یی كه همراه داشت در نهایت صداقت ، نجابت ، درست كرداری و پاكدامنی گذراند . حضرتش در این مدت جز خدای یكتا را نپرستید و عبادت و انس با حق را بر همه چیز ترجیح داد و از این رو هر سال مدتی را در غار حرا به عزلت و عبادت خدا می گذرانید .

بعثت
 

رسول اكرم ( ص ) پس از چهل سال بندگی خدا ، در حالی كه در غار حرا به راز و نیاز با معبود خویش مشغول بود به رسالت مبعوث شد . جبرئیل امین بر پیامبر ( ص ) نازل شد و نخستین آیات الهی را بر او چنین خواند :
بسم الله الرحمن الرحیم
(( اقرا باسم ربك الذی خلق ، خلق الانسان من علق، اقرل و ربك الاكرم ، الذی علم بالقلم علم الانشان مالم یعلم ))
بخوان به نام پروردگارت كه(جهان را)آفرید،وانسان راازخون بسته ای خلق كرد . بخوان در حالی كه پروردگارت كریمترین است ، پروردگاری كه به وسیلة قلم تعلیم داد و به انسان آنچه نمی دانست آموخت .
رسول اكرم پس از شنیدن این آیات كریمه و دریافت رسالت الهی خویش در حالی كه از مشاهده عظمت و شكوه مقام كبریایی و برخورداری از نعمت بزرگ(( رسالت )) شادمان بود از غار حرا پایین آمد و رهسپار خانة خدیجه شد .
در مسیر راه ، كوهها و صخره ها به امر پروردگار به سخن در آمده هر كدام در برابر پیامبر (ص) ادای احترام نموده او را با عنوان (( السلام علیك یا نبی الله )) خطاب می كردند .
حادثة بعثت ، طبق نظر مشهور محدثان و مورخان شیعه در روز دوشنبه ، 27 رجب چهل سال پس از واقعه عام الفیل رخ داد .
رسول خدا ( ص‌ ) از غار حرا به سوی خانه بازگشت و رسالت الهی خود را اعلام كرد نخستین كسی كه به حضرت گرائید ، پسر عمویش علی علیه السلام و همسرش خدیجه علیهاالسلام بود .
دعوت رسول خدا ( ص ) به حق شامل سه مرحله بود :
دعوت سری ، دعوت خویشاوندان و دعوت عمومی

دعوت سری :
 

دعوت سری مدت سه تا پنج سال طول كشید و پیامبر برای مصون ماندن از توطئه مشركان ماموریت یافت به جای توجه به عموم به فرسازی بپردازد و با تماسهای سری با افراد مستعد آیین آسمانی خود را بر آنان عرضه كند و بر اثر تلاشهای آن حضرت جمعی به آیین توحید گرویدند . این عده همواره سعی می كردند ایمان خود را از مشركان پنهان دارند و اعمال عبادی خود را به دور از چشم آنان انجام دهند .

دعوت خویشاوندان :
 

در این مرحله با نزول آیه شریفه (( و انذر عشیرتك الاقربین )) خویشان نزدیكت را از عذاب الهی بیم ده ، آغاز شد . پیامبر ( ص ) علی ( ع ) را مامور كرد غذایی آماده كند و خویشاوندان را بر سر سفره فراخواند تا وی ماموریت الهی خویش را به آنان ابلاغ نماید .
حدود چهل نفر اجتماع كردند تا رسول خدا ( ص ) خواست سخن بگوید( ابولهب )) با طرح سخنان نامربوط و متهم كردن پیامبر ( ص ) یه سحر ، آمادگی مجلس را برای طرح مساله اصلی بر هم زد .
روز بعد دعوت تكرار شد و بعد از صرف غذا پیامبر به پا خواست و ضمن سخنانی فرمود :
(( ای فرزندان عبدالمطلب به خدا سوگند ، من هیچ جوان عربی را نمی شناسم كه بهتر از آنچه من برای شما آورده ام ، برای قوم خود آورده باشد . من خیر دنیا و آخرت را برای شما آورده ام . خداوند مرا مامور كرده است كه شما را به سوی او دعوت كنم . كدامیك از شما مرا در این امر یاری می كند تا هم او برادر ، وصی و جانشین من در میان شما باشد ؟ ))
رسول خدا سه بار دعوت خود را تكرار كرد و هر بار تنها علی ‍) ع ) برخاست و حمایت خود را از آن حضرت اعلام كرد.رسول خدا ( ص ) فرمودند :((این علی( ع ) برادر ، وصی و جانشین من در میان شماست ، سخنش را بشنوید و از او اطاعت كنید .

دعوت عمومی :
 

در این مرحله پیامبر بر فراز كوه رفت و دعوت الهی خویش را آشكار ساخت . با انتشار خبر نبوت پیامبر (ص ) در سطح مكه تعرضهای قریش نیز آغاز گردید و هنگامی كه جدی بودن مساله را دریافتند و خطر آن را نسبت به عقاید پوشالی و منافع مادی خود احساس كردند به مبارزه و مقابله با آیین آسمانی آن حضرت برخاستند .
بعد از اعلام دعوت بزرگان مكه سعی كردند او را از این كار منع كنند به او پیشنهاد پول ومقام وثروت دادند،حتی اورا تهدیدكردندوبه او تهمت و افترا زدند تهمت هایی مانند دروغگویی ، جادوگری ، جنون و كهانت ، ولی پیامبر در پاسخ آنها فرمودند :
(( به خدا قسم اگر خورشید را در دست راست من و ماه را در دست چپ من قرار دهند تا رسالتم را رها كنم ، تا روزی كه خداوند این نهضت را پیش برد یا جان بر سر آن بگذارم ، از آن صرف نظر نخواهم كرد . ))
در كنار تهمت هاو نسبتهای ناروا ، آزار و اذیت را نیز شروع كردند ، دنبالش راه افتادند و به او تهمت دروغگویی زدند
و كودكان را واداشتند كه شكنبه شتر بر سر پیامبر بریزیند و او را مسخره كنند و مسلمانان را تحت فشار قرار دادند تا دست از اسلام بردارند .
یاسر و همسرش ((سمیه)) و فرزندش ((عمار))و (( بلال حبشی )) و چند تن دیگر از یاران پیامبر را اذیت و آزار كردند ، یاسر و سمیه اولین شهدای اسلام بودند كه در اثر شكنجه های قریش به شهادت رسیدند .دیگر مسلمانان را نیز با (( حبس كردن )) ، (( زدن )) ، (( گرسنه و تشنه نگهداشتن )) ، (( ریسمان به گردن بستن و در كوچه و خیابانهاكشاندن )) و . . . آزار می دادند .
مشركان برای پیشگیری از نفوذ اسلام ، افرادی را كه از گوشه و كنار تمایلاتی به اسلام پیدا كرده و به مكه روی می آوردند ، پیش از برخورد آنان با با رسول خدا ( ص ) با آنها تماس می گرفتند و با عناوین مختلف از اسلام آوردن آنان و ملاقات با پیامبر(ص )
جلوگیری می كردند .
دشمنان اسلام كه دریافته بودند مهمترین عامل موفقیت پیامبر (ص) در تبلیغ آیین آسمانی اش جاذبة معنوی آیات الهی است كه بر دلها می نشیند و افراد را جذب می كند به فكر نقشة كودكانه ای افتادند تا با اجرای آن توجه و اقبال مردم را از قرآن سلب نمایند . به عنوان نمونه یكی از دشمنان اسلام كه داستانهایی از رستم و سهراب شنیده بود بعد از پیامبر به منبر در مسجد الحرام می رفت و داستان سرایی می كرد تا شاید از این طریق بتواند از مقام و منزلت پیامبر ( ص‌ ) بكاهد و سخنان و آیات الهی اش را بی ارج جلوه دهد و با گستاخی می گفت : مردم به سوی من بیایید ، من بهتر از محمد برای شما قصه می گویم .
در این رابطه آیاتی از قرآن نازل شد به عنوان نمونه :
((گفتند: اینها افسانه های پیشینیان است كه آنها را نوشته و هر صبح و شام به اوالقامی كنند. بگو : آنكه راز را در آسمانها و زمین می داند این ( قرآن ) را نازل كرده است ، او آمرزنده و مهربان است))
سوره فرقان ، آیه 5و6
روش دیگر مشركان در مبارزه با قرآن این بود كه به پیروان خود دستور می دادند : هنگامی كه رسول خدا ( ص ) قرآن می خواند نه تنها به آن گوش فرا ندهند بلكه سر وصدا و جنجال برپا كنند تا مانع شنیدن دیگران نیز بشوند .

هجرت به حبشه
 

برای پیامبر بسیار ناگوار بود كه یارانش را در چنین وضع مشقت باری ببیند و ادامة این وضع ممكن بود علاوه بر آنكه تازه مسلمانان را در عقیدة خود سست كند مانع از توجه دیگران به سوی اسلام گردد . از این رو. ، لازم بود این حصار شكسته شود تا قریش بداند كه داستان اسلام فراتر از حد تصور و قدرت اوست .
برای رهایی از این اختناق به مسلمانان اجاره داده شد به حبشه مهاجرت كنند .
پس از مهاجرت مسلمانان به حبشه ، قریش با آگاهی از این جریان نمایندگانی را همراه با هدایایی برای نجاشی پادشاه حبشه به این كشور فرستاد تا مسلمانان را بازگرداند ، ولی نجاشی پس از شنیبدن سخنان منطقی و دلچسب نمایندة مهاجران ((جعفر بن ابی طالب )) و نیز پس از شنیدن آیاتی از قران مجید ، مجذوب مسلمانان شد و حمایت رسمی از آنان را اعلام كرد و به نمایندگان قریش دستور داد كشورش را ترك كنند .

محاصرة اقتصادی
 

گسترش اسلام در میان قبایل و حتی خارج از مرزهای حجاز و مهاجرت موفقیت آمیز مسلمانان به حبشه ، سران قریش را بر آن داشت تا برای پیشگیری از این نهضت اقدام اساسی تری به عمل آورند . آنان تصمیم گرفتند قراردادی به امضاء برسانند كه طبق آن (( بنی هاشم )) و (( بنی مطلب )) وصلت نكنند و هرگونه معامله و خرید و فروش را با آنان قطع كنند . آنان با این كار می خواستند كاری كنند كه ابوطالب دست از حمایت محمد ( ص ) بردارد و او را تسلیم قریش نماید و یا او را از دعوت خود منصرف نماید و یا او و حامیانش را در انزوا قرار دهند تا ازگرسنگی جان دهند .
قرارداد را در كعبه آویختند و مفاد آن را اجرا نمودند .
مسلمانان كعبه را ترك كردند و در خارج از شهر در دره ای كه بعدها به نام ((شعب ابوطالب )) معروف شد ، رفتند .
در این مدت امیر المومنین پنهانی وارد مكه می شد و غذا تهیه می كرد و به شعب می آورد .
پس از سه سال رنج و سختی ، سرانجام نصرت و امداد الهی شامل حال مسلمانان شد و جبرئیل به پیامبر (‌ص ) خبر داد كه خداوند موریانه را بر (( عهد نامه )) مسلط كرده و تنها نام خدا در ان باقی مانده .
محمد (ص ) توسط عموی خود به مشركان این خبر داد و از آنان خواست صحیفه را نگاه كنند و هنگامی كه دیدند خبر درست بوده ، صحیفه را نقض كردند و محاصره پایان یافت .
هنوز بیش از دو ماه از رهایی محاصره نگذشته بود كه دو حادثة تلخ و جانكاه روی داد و پیامبر ( ص) و یارانش را در غم فرو برد . رحلت ((ابوطالب )) و سه روز پس از آن رحلت (( خدیجه )) .
با رحلت ابوطالب ، قریش گستاخ شده بیش از پیش به آزار رسول خدا (ص) پرداختند و از نظر تبلیغی آن حضرت را در محدودیت قرار دادند ، به گونه ای كه جز در موسم حج نمی توانیت به تبلیغ آیین خود بپردازد .
در این سالها بود كه مردم قبیله (( اوس )) و (( خزرج )) ساكن یثرب به حضور پیامبر رسیده و مسلمان شدند .

معراج
 

در بحث معراج رسول اكرم ( ص) با دو عنوان مواجه شد : (( اسراء )) و (( معراج ))
جریان اسرا ء و سیر شبانة آن حضرت كه از ((مسجد الحرام )) تا ((مسجد الاقصی )) بوده .
عنوان ((معراج )) و سیر به ملكوت اعلی بر اساس نظر بسیاری از محدثان و مورخان در همان شب اسرا ، تحقق پذیرفته است .

توطئه قتل پیامبر ( ص )
 

با هجرت اكثریت قریب به اتفاق مسلمانان به یثرب و پیدایش پایگاه جدیدی برای اسلام ، سران قریش كه تا آن زمان می پنداشتند رسول خدا ( ص ) و یارانش پیوسته در دسترس آنان خواهد بود و آنان با اذیت و آزار می توانند مسلمانان را از پای درآورند ، سخت دچار وحشت و اظطراب شدند . به همین دلیل دور هم جمع شدند و تصمیم گرفتند كه از هر قبیله جوانی دلیر برگزیده شود و شبانه به خانة پیامبر (ص) رفته و بر آن حضرت یورش برند و او را به قتل رسانند و در این صورت خون او در میان همة قبایل پخش خواهد شد و یارانش قادر نخواهند بود با تمامی نیروهای قریش بجنگند و در صورت درخواست خونبها همه ، خونبهای او را خواهند داد .
رسول خدا (ص) از طریق وحی از توطئة آنان آگاه گشت و مامور شد به یثرب هجرت كند . نیروهای قریش شب اول ربیع الاول ، سال چهاردهم بعثت ، خانة پیامبر را محاصره كردند . ان شب علی (ع) در بستر پیامبر خوابید و پیامبر از منزل خارج شد و به جنوب مكه رفت و همراه با ابوبكر وارد غار ((ثور )) شد .
مشركان با تمام جستجوهایی كه كردند و با وجود تعیین جایزه ، پس از سه روز دست ازفعالیت كشیدند .
پیامبر در شب چهارم توقف در غار ، پس از سفارشهای لازم به علی (ع) از بیراهه رهسپار ((یثرب)) شد .
رسول گرامی اسلام (ص) هنگامی كه دید تلاشهای اصلاح طلبانه اش در محیط یاس آور و خفقان زای مكه بی نتیجه است ، و از آن سوی توان درگیری رویاروی نیست ، ناچار برای حفظ و تداوم انقلاب (( هجرت )) كرد تا نهضت را به سوی سرفصلی دیگر ورق زند و اسلام را از محیطی محدود و منطقه ای ، در فضایی آزاد و جهانی مطرح سازد .
این سرفصل كتاب بزرگ نهضت جهانی اسلام آنقدر مهم و سرنوشت ساز بود كه مبدا تاریخ اسلام قرار گرفت و آیین پیامبر (ص) كه تا آن روز حادثه عام الفیل مبدا تاریخش بود از نظر تاریخ استقلال یافت .

اقدامات رسول خدا پس از هجرت
 

پس از ورود پیامبر به یثرب این شهر تغییر نام یافت و به مدینه النبی (شهر پیامبر ) تبدیل شد .
1 – پیامبر پس از ورود به یثرب زمینی را خرید و مسجدی را در آن بنا نهاد ، ساختمان مسجد با دیوارهایی از خشت و سنگ و ستونهایی از درخت خرما به پایان رسید و سقف آن با چوب خرما پوشیده شد . در گوشه ای از مسجد غرفه ای ساختند كه محل اقامت یاران تهیدست پیامبر بود .
2 - پیامبر اسلام ( ص) هر چند در مكه میان مسلمانان پیوند برادری برقرار كرد با هجرت آنان به یثرب و به وجود آمدن شرایط جدید اقتصادی و اجتماعی لازم بود میان مسلمانان مهاجر و انصار پیوند جدیدی منعقد نماید .
رسول خدا با این اقدام ، مشكل زندگی مهاجرانی را كه همه چیزشان را در مكه به جای گذاشته بوند تا آرمان و ایمانشان را حفظ كنند ، حل كرد و نیز مهاجران و انصار را كه پرورش یافتة دو محیط مختلف بودند و در طرز تفكر و معاشرت فاصلة زیادی با هم داشتند ، در قالب واحدی ریخت و حقوق و امتیازاتی بر آن مترتب ساخت .

تغییر قبله
 

پیامبر (‌ص ) در مكه و پس از هجرت به مدینه تا هفده ماه به سوی ((بیت المقدس)) نماز می گزارد ، تا آنكه روز دوشنبه ، نیمه ماه رجب ، سال دوم هجرت ، در حالی كه در مسجد ((بنی سالم بن عوف )) محل برگزاری اولین نماز جمعه به اقامة نماز ظهر مشغول بود ، ماموریت یافت كعبه را قبله قرار دهد ، تغییر قبله به دلایلی صورت گرفت 1 – رسول گرامی اسلام (ص ) از یك سو مورد اعتراض یهود قرار میگرفت كه شما كه با ما مخالفت به مخالفت برخاسته اید ، چرا به قبلة ما نماز می گزارید .
2 – خداوند با تغییر قبله خواست مسلمانان را آزمایش كند تا معلوم شود چه كسی در برابر فرمان خدا تسلیم بود و از رسول خدا (ص) اطاعت می نماید .

غزوات پیامبر
 

به جنگهایی كه پیامبر در آن شركت داشته غزوه می گویند . غزوات پیامبر عبارتند از

جنگ بدر
 

از جمله رودیدادهای مهم سال دوم هجرت جنگ سرنوشت ساز ((بدر)) است . بر اساس آنچه كه از آیات قرآن استفاده می شود ، خروج پیامبر (ص) از مدینه برای تعقیب كاروان تجارتی قریش و سرانجام نبرد بدر ، طبق وحی و دستور آسمانی صورت گرفته است . اما برخی از مسلمانان از همراهی پیامبر سرباز زدند و برخی تعداد هر یك از دو گروه را كم می دیدند و به این دلیل نمی خواستند در جنگ شركت كنند . رسول گرامی اسلام ( ص) روز یكشنبه دوازدهم ماه رمضان سال دوم هجرت همراه با 313 نفر از مسلمانان در حالی كه دو اسب و هفتاد شتر داشتند ، مدینه را به عزم (( بدر )) با هدف تعقیب كاروان تجارتی قریش به سرپرستی ابوسفیان ترك كرد و در روز هفدهم رمضان دو سپاه در كنار چاههای بدر به هم رسیدند و سپاه اسلام در این جنگ به پیروزی رسید . نبرد بدر طوفانی بود كه بنیان مخالفان اسلام را لرزاند و آنان را سخت به وحشت و اضطراب افكند به گونه ای كه ناچار شدند برای حفظ موقعیت خود علی رغم تمامی اختلافاتی كه با هم داشتند در كنار یكدیگر قرار گفته دست به تلاش مذبوحانه ای بزنند .

ازدواج دختر پیامبر اسلام ( ص)
 

یكی از حوادث پس از جنگ بدر ، ازدواج بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه سلام الله علیها با حضرت علی علیه السلام است .
یكی از سنتهای ناپسند عرب جاهلی به ویژه اشراف در رابطه با ازدواج این بود كه آنها دختران خود را تنها به افرادی كه از نظر مقام ، قدرت و ثروت مانند آنان بودند می دادند . پیامبر در جواب تمام خواستگاران فاطمه می فرمودند : مساله ازدواج فاطمه مربوط به پروردگارش است . وقتی علی علیه السلام به حضور پیامبر رسید و از فاطمه خواستگاری كرد ، رسول خدا (ص) از جانب خود موافقت كرد ولی رضایت فاطمه نیز شرط بود و وقتی موافقت دخترش را كسب كرد به علی (ع) ماموریت داد زره خود را بفروشد و پول آن را در اختیار پیامبر قرار دهد .
رسول خدا (ص) قسمتی از پول زره را به برخی از اصحاب داد تا اثاث و لوازم زندگی تهیه كنند و بقیه را به رسم امانت به (( ام سلمه )) داد .

غزوة احد
 

در میان حوادث سال سوم هجرت غزوه احد كه در ماه شوال رخ داد ، از اهمیت و عظمت خاصی برخوردار است .
قریش پس از شكست ذلت بار در نبرد بدر دریافتند كه كار مبارزة آنان با پیامبر (ص) وارد مرحلة جدیدی شده است .
نبر د شروع شد و با تلاش زیاد مشركان برای برد در جنگ ، مسلمانان موفقیت بیشتری به دست آوردند . هنوز جنگ به پایان نرسیده بود كه با فرار مشركان ، گروه زیادی از مسلمانان ، جنگ را خاتمه یافته پنداشته و به جمع آوری غنائم پرداختند و محل ماموریت خود را ترك كردند ، در این هنگام دشمن كه از موقعیت تنگه آگاهی داشت به سرعت كوه را دور زد و پس از به قتل رساندن باقیمانده سپاهیان ، از دهنة بی دفاع دره فرود آمدند و بر نیروهای اسلام حمله بردند . در همین هنگام به مسلمانان خبر رسید كه محمد (ص) به قتل رسیده است .گروهی گریختند و گروهی در محلی مناسب پناه گرفتند تا ببینند نتیجه چه خواهد شد . گروهی نیز به دفاع از پیامبر پرداختند، در این جنگ حمزه عموی پیامبر به دست ((وحشی )) به شهادت رسید .

غزوة احزاب
 

شكت غیرمنتظرة مسلمانان در نبرد احد ، مشركان و همچنین یهودیان و منافقان داخل مدینه را جری كرد و زبان آنان را به شماتت و تحقیر مسلمانان گشود . پیامبر (ص) برای خنثی كردن توطئه های احتمالی خارجی و تبلیغات سوء داخلی ، از طرف خدا مامور شد روز یكشنبه ، هشتم شوال دشمن را تعقیب كند . غزوه احزاب یا خندق عظیم ترین و گسترده ترین حركت نظامی دشمنان اسلام علیه پیامبر (ص) بود . در این نیرد قریش ، یهود و بسیاری از قبایل بت پرست با یكدیگر هم پیمان شدند تا تهاجمی گسترده كار مسلمانان را یكسره كنند .
به پیشنهاد سلمان خندق هایی دور تا دور شهر كشیده شد . سپاه احزاب در اطراف شهر فرود آمدند ، كمبود امكانات غذایی و دوری مسافت مكه – مدینه و نیز تعهدی كه سران یهود به قریش داده بودند ، سران سپاه احزاب را بر آن داست تا برای تسریع در شكست مسلمانان جبهه ای از دورن بگشایند . محاصره مدینه قریب به یك ماه به طول انجامید و تلاشهای قریش بی نتیجه ماند . سرانجام پنج تن از قهرمانان عرب از سپاه مكه با تلاش زیاد موفق شدند از نقطة كم عرض خندق عبور كنند و مبارز بطلبند ، ولی موفق نشدند و سرانجام سران احزاب از ادامة محاصره صرف نظر كرده به مكه بازگردند .

غزوه های بنی قریظه و حدیبیه
 

سپاه احزاب هر چند نتوانستند به طور موقت از چنگ مسلمانان بگریزند ، ولی خیانتكاران داخلی ( یهود بنی قریظه ) كه گول افزونی نفرات و تجهیزات و وعده های فریبندة دشمن را خورده بودند و پیروزی آنان را قطعی می پنداشتند ، همچنان در كنار گوش مسلمانان زندگی می كردند و لازم بود تا از چنگال عدالت نگریخته اند به كیفر خیانتهایشان برسند . از این رو فرشتة وحی بر پیامبر نازل شد و ایشان را مامور كرد به سوی ((بنی قریظه )) حركت كند .محاصره حدود پانزده یا بیست و پنج روز به طول انجامخید و سرانجام یهودیان كه مقاومت را بی فایده می دیدند تسلیم شدند و پیامبر آنان را خلع سلاح كرد و در گوشه ای بازداشت كرد .
پیروزهای اسلام در سال پنجم و ششم هجرت موقعیت اسلام را از نظر سیاسی ، اقتصادی و نظامی تحكیم بخشید و این امكان را به پیامبر داد كه بدون ترس از توطئه دشمنان و بدون ساز و برگ جنگی رهسپار مكه شود تا خانه خدا را زیارت كند . پیامبر با تعداد اندكی از مسلمانان راهی مكه شد در روز اول ذی القعده سال ششم هجری .
مشركان مكه كه از حركت رسول خدا (ص)به سوی مكه آگاه شدند و برای جلوگیری از ورود آنها به مكه دویست سواره نظام را در سر راه آنها قرار دادند .پیامبر در محلی به نام حدیبیه فرود آمد .
پس از گفتگو و كشمكشهای بسیار سرانجام پیمان صلحی منعقد گردید كه بر اساس آن طرفین متعهد شدند تا ده سال جنگ با یكدیگر را ترك كنند ، مسلمانان امسال از همینجا به مدینه بازگردند و لی در سالهای بعد خانة خدا را زیارت كنند و هر یك از مسلمانان و مشركان در انجام مراسم دینی خود آزاد باشند و هر یك از دو طرفین مجازند با هر قبیله ای پیمان ببندند و از هر فردی از قریش به مسلمانان پناهنده شد لازم است او را به قریش تحویل دهند ولی قریش ملزم به تحویل پناهنده مسلمانان نخواهد بود .
پس از انعقاد قرارداد صلح رسول خدا (ص) و مسلمانان شتران قربانی خود را ذبح كردند و پس از ((حلق )) از احرام بیرون آمدند و به مدینه بازگشتند .

نبرد موته و كوتاه كردن دست یهود از حجاز
 

اكنون زمان آن رسیده بود كه پیامبر دامنة تبلیغات خود را از محدودة حجاز گسترش داده و قدرتهای بزرگ جهان را به اسلام فراخواند . از این رو در محرم سال هفتم هجری شش سفیر هراه شش نامه از سوی پیامبر عازم كشورهای ایران ،روم ، حبشه ، مصر و اسكندیه ، شام و یمامه شدند .
((نجاشی)) پادشاه حبشه و(( هرقل)) زمامدار روم به پیشنهاد پیامبر پاسخ مثبت داده و مسلمان شدند . ((مفوقس)) بزرگ پادشاه مصر و اسكندیه هر چند مسلمان نشدند ولی نامه رسول خدا را به نرمی پاسخ گفت . (( حارث بن ابس شمر )) حاكم شام و ((سلیط بن عمرو)) فرماندار یمامه و ((خسرو پرویز )) پادشاه ایران كه دل به حكومت بسته بودند به پیامبر پاسخ منفی دادند . پادشاه ایران علاوه بر پاره كردن نامة رسول خدا فرماندار یمن را كه از مستعمرات ایران بود مامور كرد كه دو نفر را به حجاز بفرستد تا در امر پیامبر تحقیق كنند .
پیامبر تصمیم داشت تكلیف یهودیان شمال مكه را نیز یكسره كند به همین دلیل از خیبر كه اتستوارترین پایگاه یهود بود شروع به پاكسازی كرد . و سرانجام سربازان اسلام موفق شدند دژ دشمن را پس از محاصره فتح نمایند . علی (ع) پس از تعقیب مدافعان دژ با قثدرت الهی و نیروی معنوی در دژ را كه بیست نفر آن را جابجا می كردند از جای كند و بر روی كانالی كه در آنجا بود انداخت ، یهودیان تسلیم شدند و پیامبر به انها اجازه داد در همان محل بمانند .
پیامبر پس از فراغت از یهود خیبر ، حضرت علی را نزد یهودیان فدك فرستاد كه یا اسلام بیاوردند یا جزیه بپردازند یا آماده جنگ شوند ، آنها تسلیم شدند و فدك خالصة‌ پیامبر شد و بعدها پیامبر آن را به دخترش فاطمه بخشید .
وادی القی محل دیگری بود كه یهودیان آن تسلیم شدند .
حال زمان زیارت خانه خدا فرا رسیده بود و پیامبر و یارانش برای زیارت خانه خدا رهسپار مكه شدند . آنها با ابهت در حالی كه مشركان مكه ترك گفته و بر فراز كوههای اطراف مكه ساكن شده بودند تا از تبلیغات پیامبر مصون باشند و او را زیر نظر داشته باشند ، وارد مكه شدند .و بلال بر فراز خانه خدا رفت و اذان گفت ، پیامبر برای بهره برداری هر چه بیشتر از این سفر عبادی –سیاسی از مسلمانان خواست تا هر چه می توانند قدرت دینی خود را به نمایش بگذارند .این حركت به قدری بر سارن قریش گران آمد كه پس از سه روز نماینده ای را نزد پیامبر فرستادند كه هر چه زودتر مكه را ترك كنند .
یكی دیگر ار نبردهای پیامبر ، نبرد موته بود ، پیامبر (ص) نماینده ای را با نامه به سوی پادشاه بصری فرستاد ولی در میان راه در دهكده ای به نام موته ، نماینده پیامبر را به قتل رساندند ، مسلمانان به سوی موته حركت كردند و در بین راه مطلع شدند كه قیصر روم سپاهایان را برای جنگ با آنها مسلح كرده و در موته رو در روی هم قرار گرفتند در این نبرد ((جعفر بن ابیطالب )) پرچمدار سپاه به شهادت رسید . و سرانجام مسلمانان با دادن شهدای از جان گذشته برای اسلام بر دشمن پیروز شد .

غزوه های ((فتح))((حنین))((طائف))
 

در این زمان پیامبر تصمیم گرفت به دلیل پیمان شكنی فریش به سوی مكه رود و آنها را فتح نماید ، به همین دلیل دستور بسیج عمومی داد و در ابتدا گروهی را به ناحیه دیگری اعزام كرد و از خداوند خواست تا چشم و گوش قریش را ببندد تا به طور ناگهانی بر آنها فرو آید .قریش توسط جاسوسانی از این حمله مطلع شد ولی پیامبر حمله را ادامه داد و در محلی نزدیك مكه فرود آمد و دستور داد به ط.ر پراكنده سپاهیان در هر گوشه آتشی بیفروزند و قریش فریب خورد و فكر كرد سپاه اسلام زیاد است و تسلیم شد ، آنها را به پذیرش اسلام دعوت كرد و سپس به ابوسفیان گفت به نزد قریش رود و گوید هر كس اسلحه اش را زمین گذارد و در خانه اش بنشیند یا به مسجدالحرام پناهنده شود و یا وارد خانه ابوسفیان شود در امان است . سپاهیان اسلام بدون درگیری و خونریزی وارد مكه شد . رسول خدا پس از زیارت قبر خدیجه و ابوطالب و طواف كعبه همراه با علی (ع) به پاكسازی خانة توحید از تصاویر و بتها پرداخت . مكیان به ویژه سران شرك ، با التهاب و اضطراب در انتظار پایان كار بودند و با توجه به اعمال و جنایاتی كه در حق مسلمانان روا داشته بودند و مرگ و نابودی خویش را در جلو چشمشان مجسم می دیدند . عفو عمومی رسول خدا (ص) و گذشت آن بزرگوار نسبت به سردمداران شرك سبب شد تا مردم مكه گروه گروه به حضور حضرت رسیده و به اسلام روی آوردند .
با سقوط بزرگترین پایگاه شرك و ویران شدن بتخانه ها نفود اسلام تمام جزیره العرب را فرا گرفت . دو قبیله ((هوازن و ثقیف )) خیبر پیروزیهای اسلام را شنیدند و در صدد حمله برآمدند و دو سپاته در محلی بنام ((حنین)) بهم رسیدند و سرانجام با تمام توطئه ها از سوی تازه مسلمانان و شهدای فراوان سپاه اسلام به پیروزی رسید .
پیامبر بعد از پیروزی به سوی طائف كه تعدادی از دشمنان به آنجا گریخته بودند حركت كرد . محاصرة قلعة طائف بیست روز به طول انجامید و با پیروزی اسلام جنگ پایان یافت .

غزوة تبوك و برائت از مشركان
 

به رسول خدا خبر رسید كه پادشاه روم با تجهیز مرزنشینان سپاهی را فراهم كرده و قصد حمله دارد ، علی رغم كارشكنیها و تبلیغات سوء منافقان ، رسول خدا (ص) و علی(ع) را جانشین خود در مدینه ساخت و در ماه رجب سال نهم هجری با سپاهی عظیم راه شمال را در پیش گرفت و زمانی كه به تبوك رسید از سپاه دشمن خبری ندید و متوجه شد سپاه دشمن به مرزهای خود عقب نشینی كرده . زیرا از عظمت و قدرت سپاه اسلام بیمناك گشته و عقب نشسته . اعراب و مشركان باقی مانده در شبه جزیره عربستان نیز به موقعیت سیاسی و نظامی مسلمانان پی بردند و دریافتند در شرایطی كه سپاه نیرومند و مجهزی همچون ارتش روم از مقابل ارتش اسلام بگریزد ، مقاومت انان در برابر چنین قدرتی بی فایده خواهد بود . از این جهت ، قبایل بسیاری تصمیم گرفتند پیش از آنكه پیامبر (ص) به سراغ آنان رود ، نمایندگانی به حضور آن حضرت بفرستند و با پذیرش اسلام و یا انعقاد پیمان عدم تعرض در پناه حكومت اسلام قرار گیرند .
اواخر سال نهم هجرت و پیش از فرارسیدن موسم حج پیك وحی الهی سورة((توبه))‌ را بر پیامبر خواند . این آیات حاوی بیزاری خدا و پیامبر از مشركان و لزوم قطع رابطة مسلمانان با آنان و الغای پیمانهایی با مسلمانان بود . در هنگام ابلاغ این حكم 22 سال از بعثت می گذشت و علی (ع) مامور ابلاغ حكم برائت از مشركین شد و در مراسم حج به حجاج اعلام شد .

حجه الوداع ، تعیین جانشین ، رحلت پیامبر
 

در سال دهم هجری پیامبر كه از امنیت سرزمین اسلامی اطمینان یافت و جنگها پایان یافت به دستور الهی همراه با مردم راهی حج شد و مراسم را به انجام رسانید .و در انتهای حج اعلام كرد : (( حاضران به غایبان برسانند كه پس از من پیامبری و پس از شما امتی نخواهد بود . مردم این سخنان را گوش كنید و در آنها بیندیشید ، شاید پس از این هرگز شما را در این مكان دیدار نكنم .)) بدین عبارتها از نزدیك شدن رحلت خود خبر می داد و شاید به همین مناسبت این حج به ((حجه الوداع)) معروف شد .
در راه بازگشت در روز هجدهم ذیحجه كاروان به (غدیر خح )) رسید ، فرشته وحی فرود آمد و به پیامبر ابلاغ كرد كه (( ای پیامبر ! آنچه از پروردگارت به سوی تو نازل شده است برسان و گنه رسالت الهی را به انجام نرسانده ای ، خداوند تو را از گزند مردم حفظ خواهد كرد . ))
به دستور پیامبر كاروان متوقف شد و جمعیت در محلی گرد هم آمدند . و پس از اقامه نماز ظهر ، پیامبر بر محل مرتفعی كه از جهاز شتران بر پا شده بود رفتند و خطبة مفصلی ایراد فرمودند و مردم را به چنگ زدن به كتاب خدا و اهل بیت خویش دعوت نمودند و در پایان دست علی را بالا برده و فرمودند :
((خداوند مولای من و من مولای مومنانم و از خود آنان به آنان ((اولی)) و سزاوارتر هستم ، پس هر كس كه من مولای اویم این علی علیه السلام مولای اوئست . خداوندا! دوستان علی را دوست و دشمنان او را دشمن بدار . یاران او را نصرت و خوئاركنندگانش را ذلیل فرما .))
پس از پایان سخنان پیامبر همراهمان به حضور علی (ع) رسیدند و با او بیعت كردند . و خداوند با فروفرستادن جبرئیل اعلام كرد :
(( امروز دینتان را به اكمال رساندم و نعمتم را برایتان تمام كردم و اسلام را به عنوان دین برایتان پسندیدم . ))
از آن روز این روز به عید غدیر خم معروف شد .
بیماری رسول خدا (ص) روز به روز شدت می یافت . آن حضر ت در روزهای بیماری به بقیع رفت و در ضمن طلب آمرزش برای رفتگان رو به علی علیه السلام كرد و فرمودند :
((جبرئیل هر سال یك بار قرآن را بر من عرضه می كرد ولی امسال دوبار عرضه داشت . علت این امر جز فرار رسید ن اجل من نیست . ))
سرانجام روح مقدس و بزرگ آن سفیر الهی پس از 63 سال زندگی سراسر تلاش و مبارزه ، روز دوشنبه 28 ماه صفر سال یازدهم هجری در حالی كه بر بر دامن علی (ع) نهاده بود به ملكوت اعلی پرواز كرد .
امیر مومنان علیه الیلام جسد مطهر پیامبر (ص) را غسل داد و كفن نمود و سپس چهره آن حضرت را گشود و در حالی كه سیلاب اشك از دیدگانش جاری بود فرمود :
(( پدر و مادرم فدایت ای رسول خدا ! با رحلت تو رشتة نبوت و وحی الهی و اخبار آسمانها قطع گردید . . . اگر نبود كه ما را به صبر و شكیبایی امر فرموده و از بی تابی نهی نموده ای ، آنقدر گریه می كردم كه سرچشمة اشك را می خشكانیدم . . . ))‌
سپس بر پیكر پاك رسول خدا (ص) نماز گزارد . صحابه دسته دسته پس از حضرت علی (ع) بر پیامبر (ص) نمازگزاردند و جسد مطهرش را در همان حجره ای كه در گذشته بود به خاك سپردند .
سلام و صلوات خدا و فرشتگان و همة مومنان بر او و بر خاندان مطهرش باد .
منابع و مواخذ :
قرآن كریم
نهج البلاغه
محمد رسول الله نوشته : ذبیح الله قدیم رضوانی
قرآن و آخرین پیامبر نوشته : ناصر مكارم شیرازی
تاریخ پیامبر اسلام نوشته : دكتر محمد ابراهیم آیتی
تاریخ تحلیلی اسلام نوشته : دكتر سید جعفر شهیدی
تاریخ التمدن الاسلامی نوشته : جرجی زیدان
قرآن كریم - نهج البلاغه - تاریخ پیامبر اسلام - تاریخ تحلیلی اسلام
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 16 مرداد 1396 08:44 ب.ظ
Hello, i believe that i noticed you visited my web site thus i
came to go back the choose?.I am attempting to find things to improve my website!I
assume its adequate to make use of a few of your ideas!!
دوشنبه 9 مرداد 1396 10:24 ب.ظ
Hi there! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
There's a lot of folks that I think would really enjoy your content.
Please let me know. Many thanks
سه شنبه 29 فروردین 1396 09:15 ق.ظ
Great post. I was checking constantly this blog and I'm impressed!

Very helpful information particularly the last part :) I care for such info a lot.
I was seeking this certain information for a long time.
Thank you and good luck.
سه شنبه 22 فروردین 1396 09:08 ق.ظ
bookmarked!!, I love your site!
دوشنبه 21 فروردین 1396 10:42 ق.ظ
WOW just what I was looking for. Came here by searching for تاریخ
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


سال 1395 : سال اقتصاد مقاومتی ؛ اقدام و عمل

ما با اسرائیل وارد جنگ خواهیم شد ؛ هرکس مرد این راه است بسم الله ، هرکس نیست خداحافظ . ( حاج احمد متوسلیان )

مدیر وبلاگ : محمد ظهوری خسروشاهی
مطالب اخیر
پیوندهای روزانه
پیوندها
نویسنده وبلاگ
نظرسنجی
به کدام مطالب بیشتر علاقه مندید ؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر وبلاگ

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


بازی آنلاین


قرآن آنلاین
http://s1.picofile.com/shiat/giv.gif

استخاره آنلاین با قرآن کریم
سایت رهبران شیعه عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما AmmarName.ir سایت جامع فرهنگی مذهبی شهید آوینی Aviny.com پایگاه اینترنتی نصر19
تکاور 114
وب سایت ظهور
سایت سیاسی فرهنگی مرصاد20

http://jc313.ir/upload/ax/logo.gif

فرج12 - تصویر واقعی صهیونیسم
رهرو

پایگاه اطلاعاتی شهدای خوزستان پایگاه اطلاع رسانی حریم یاس

berozfa

وبسایت جامع بوی سیب
SMS *** ساپکا *** SMS

کد متحرک کردن عنوان وب

کلیه حقوق این وبلاگ برای وبلاگ همه کاره محفوظ است

آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا مطالب وبلاگ برای شما ارسال شود:

Delivered by FeedBurner