music

 

تا چند روز پیش اصلا فکر نمی کردم کسی وجود داشته باشد که نتواند یک آلبوم صوتی را درون رایانه خود کپی کند! اما وقتی چند مدت پیش پسر عموی گرامی بنده ساعت ۲ صبح با من تماس گرفت و پرسید چرا این آلبوم خواجه امیری را وقتی کپی می کنم CD را در می آورم آهنگ ها پخش نمی شود نزدیک بود روی سرم شاخ در بیاورم! فردا صبح هم که از چند نفر از اطرافیان پرسیدم دیدم بله! هیچ کس این کار را بلد نیست!!! البته این موضوع بر می گردد به عدم رعایت قانون کپی رایت بین جوانان عزیز کشورمان درباره حق امتیاز آلبوم های موسیقی. چیزی که سبب شده است فرد هیچ گاه نیاز به Rip کردن آلبوم موسیقی اصلی خریداری شده خود و کپی کردن آن در پلیر خودش نداشته باشد و به سادگی از اینترنت و دوستانش این آهنگ ها را دریافت کند. البته یقین دارم که این آموزش برای بسیاری از دوستان عزیزم در این سایت پیش و پا افتاده است اما باور کنید خیلی ها این آموزش به کارشان خواهد آمد. البته سعی می کنم اطلاعات جانبی خوبی هم به این مطلب اضافه کنم تا یکم دامنه خوانندگان افزایش پیدا کند. خوشحالم که کم کم تب خرید لوح های فشرده اصلی (اورجینال) دارد بین مردم افزایش پیدا می کند.

اساسا (دکتر نیما افشار!!!) زمانی که ما یک لوح فشرده را می خواهیم بر روی رایانه کپی کنیم به آن Rip کردن می گوییم که معمولا با فشرده سازی همراه است. البته می توانیم از فرمت WAV استفاده کنیم تا هیچ فشرده سازی ای صورت نگیرد که این سبب افزایش حجم فایل نهایی کپی شده در هارد دیسک ما تا ۶۰۰ مگابایت خواهد شد که شاید برای خیلی از دوستان که حجم هارد پایینی داشته باشند خوشایند نباشد. ولی یقینا کسانی که کیفیت موسیق برایشان مهم تر است ترجیح می دهند آهنگ را با کیفیت بالا ذخیره کنند و در صورت کم آوردن فضا یک هارد درایو دیگر خریداری کنند (تریپ مایه داری)! حال با فشرده سازی می توانید حجمی برابر یک دهم حالت بدون فشرده سازی را تجربه کنید.

زمانی که تصمیم به تبدیل فایل موسیقی خود می گیریم دو انتخاب پیش پای ما قرار می گیرد. از دست دادن کیفیت یا نگه داشتن آن؟ البته با در نظر گرفتن معیار حجم فایل نهایی. در صورت انتخاب فشرده سازی به کیفیت بالا نه گفته و به سراغ حجم کمتر آهنگ می رویم. اکثر الگوریتم های فشرده سازی به این شیوه عمل می کنند که کیفیت آهنگ را کاهش می دهند(Lossy). به این معنی که مقداری از فرکانس هایی که توسط گوش انسان شنیده نمی شود را از بین می برند! حال هر چه مقدار فشرده سازی خود را بیشتر کنید فرکانس های بیشتر حذف خواهد شد تا آنجا که یقین بدانید که گوش شما تفاوت آهنگ فشرده را با اصلی تشخیص خواهد داد!

TrackID-supp

سطح فشرده سازی با انتخاب نرخ بیت (BitRate) برای فایل های نهایی کپی شده در هارد دیسک توسط شما تعیین می شود. هرچه بیت ریت را افزایش دهید کیفیت صدای اصلی را بیشتر حفظ خواهید کرد و در نتیجه حجم بیشتری هم خواهند داشت. حال لوح فشرده آهنگ خود را می توانید با استفاده از فرمت های زیر و BitRate های مختلفی که مایلید درون رایانه کپی کنید و آن را به پلیر خود منتقل کنید و از شنیدن آن لذت ببرید. شما می توانید از فرمت های MP3، WMA، WAV و نرخ بیت های متفاوت آن ها استفاده کنید.

فرمت WMA نسبت به MP3 از الگوریتماهای پیشرفته تری استفاده می کند پس در نتیجه در نرخ بیت پایین تر کیفیت بالاتری نسبت به MP3 به شما ارایه می کند.

MP3:

فرمت MP3 از روی پروژه‌ای که در سال ۱۹۸۲ با مدیریت پروفسور موسمن و گروهی در کنار کارل هاینز برندنبورگ در مؤسسهٔ تحقیقاتی فرانهوفر ارلانگن و دانشگاه نورنبرگ ارلانگن توسعه پیدا کرد.

ام پی تری یک فرمت فشرده سازی Lossy می‌باشد. به این معنی که برای فشرده تر کردن حجم داده‌ها، مقداری از آن‌ها حذف می‌شود. البته داده‌های حذف شده، داده‌هایی هستند که گوش انسان قادر به شنیدن آن‌ها نیست. در نتیجه کیفیت صدا بدون تغییر باقی می‌ماند. کیفیت استاندارد mp۳ ۱؛ ۱۲۸ کیلو بیت در هر ثانیه (Kbit/s) می‌باشد. اگر یک سی دی صوتی را با این کیفیت فشرده کنیم، حجم فایل تقریباً ۱/۱۲ خواهد شد. فرمت MP3 در ویندوز ۹۵ و اولین نسخه‌های ویندوز ۹۸ پشتیبانی نمی‌شد. ولی در ویندوزهای بعدی، فرمت mp۳ به‌عنوان یکی از فرمت‌های پیش فرض گنجانده شده‌است.

WAV:

فرمتWAV سال‌ها پیش به صورت مشترک از سوی مایکروسافت و IBM ارائه شد. این فرمت به عنوان فرمت پیش فرض صوتی در ویندوز ۹۵ مورد استفاده قرار گرفت و پس از گذشت چندین سال کم کم به عنوان یک استاندارد برای اصوات داخلی ویندوز (مثل همان صداهایی که در هنگام ورود و خروج از محیط ویندوز می‌شنوید) تبدیل شد.
فایل‌های WAV با پسوند wav. مشخص می‌شوند و تقریباً به ‌وسیله تمام برنامه‌های ویندوزی که امکان پخش صدا را دارند، قابل پخش هستند. بیشتر تلفن‌های همراه موجود در بازار نیز که می‌توانند فایل‌های موسیقی را پخش کنند، می‌توانند از این فرمت به عنوان زنگ‌های پیش فرض استفاده کنند.
از آنجا که این فرمت از هیچ یک از روش‌های فشرده‌سازی اطلاعات استفاده نمی‌کند، حجم فایل‌های آن بسیار بالاست و به همین دلیل برای پخش موسیقی روی تجهیزات تلفن همراه کاربردی ندارد.

WMA؛ Windows Media Audio:

Windows Media Audio یا WMA، فرمت جدیدی است که از سوی مایکروسافت ارائه شده و حجم آن تا نصف همتای MP3 خود می‌رسد. این فرمت که در ابتدا تنها از سوی خود مایکروسافت و نرم‌افزار پخش موسیقی رسمی ویندوز یعنی Windows Media Player پشتیبانی می‌شد، امروزه از سوی بسیاری از سایت‌های موسیقی به عنوان فرمت اصلی آهنگ‌های قابل دانلود پذیرفته شده است.
کیفیت فایل‌های WMA تفاوت چندان زیادی با آهنگ MP3 ندارد و گفته می‌شود که در حجم‌های خیلی پایین (حجم‌های در حد کیلوبایت) حتی کیفیتی بالاتر از MP3 را ارائه می‌دهد. یک فایل معمولی موسیقی با این فرمت تقریباً بین دو تا سه مگابایت حجم دارد. بنابراین در صورتی که پخش کننده شما امکان پخش این فرمت را دارد، بهتر است تمام آهنگ‌های خود را با این فرمت ذخیره و استفاده کنید. WMA از روش‌های فشرده‌سازی خاصی استفاده می‌کند که هیچ یک از اطلاعات صوتی را حذف نمی‌کند. این روش فشرده‌سازی به Lossless Compression شهرت دارد.

چگونه دیسک خود را Rip کنیم

برای این کار ابتدا لوح فشرده موسیقی را وارد دیسک خوان رایانه می کنیم. البته از برنامه های مختلفی برای ریپ کردن یا همان تبدیل کردن موسیقی خود می توانید استفاده کنید. به عنوان نمونه ویندوز مدیا پلیر، جت آیدیو، آیتیونز و غیره که در این آموزش ما از برنامه محبوب و موجود بر روی تمامی سیستم ها که همان Windows Media Player باشد استفاده می کنیم.

حال برنامه ویندوز مدیا پلیر را اجرا می کنیم. اگر در حالت Now Playing بودید بر روی گزینه ریپ کلیک کنید تا تبدیل آغاز شود. در صورتی که بخواهید تنظیمات بیشتری را اعمال کنید به حالت Library بروید.

farsigeek-rip004350401

اکنون بر روی Rip Settings کلیک کنید و از قسمت Format فرمت مورد علاقه خود و هم چنین از قسمت Audio Quality کیفیت یا همان نرخ بیت را انتخاب کنید. در اینجا چهار نوع فرمت WMA می بینید:

Window Media Audio: که از نرخ بیت ثابت استفاده کرده و گزینه پیش فرض ویندوز مدیا پلیر است. می توانید از نرخ بیت پیش فرض که ۱۲۸ کیلوبایت است استفاده نمایید یا یکی از پنج BitRate 28 کیلوبایت بر ثانیه تا ۱۹۲kbps را انتخاب کنید.

Window Media Audio Pro: اگر از تلفن همراه یا تجهیزات همراه استفاده می کنید که دارای حجم محدودی از فضا هستند این بهترین گزینه برای شما است. نرخ بیت پیش فرض آن ۶۴kbps می باشد که قابل تغییر بین ۳۲ کیلوبیت بر ثانیه تا ۱۹۲kbps است. البته همه دستگاه ها از آن پشتیبانی نمی کنند. پس اگر می خواهید از آن استفاده کنید به راهنمای پلیر یا گجت همراه خود مراجعه کنید.

Window Media Audio (Variable Bit Rate: در صورت خواهان کیفیت صدای بالاتری هستید از این گزینه استفاده کنید که به شما اجازه فشرده سازی متغیر روی قسمت های مختلف فایل بر حسب اطلاعات موجود آن قسمت را می دهد. با استفاده از بیت ریت متغیر یا همان VBR می توانید بیشترین کیفیت را در مقایسه با BitRate ثابت بدست آورید. اعداد کیفیت هم به صورت بازه ای بیان شده است که می توانید از ۴۰ تا ۷۵ کیلوبیت بر ثانیه تا کیفیت ۲۴۰ تا ۳۵۵ کیلوبیت بر ثانیه انتخاب کنید.

Window Media Audio Lossless: اگر می خواهید کاهش کیفیت در در موسیقی خود نداشته باشید و همانند لوح فشرده خود با بیشترین کیفیت به موسیقی خود گوش فرا دهیداین گزینه برای شما مناسب است. البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که حجم فایل زیاد خواهد شد. بیت ریت این گزینه بر روی ۴۷۰ تا ۹۴۰ کیلوبیت بر ثانیه قرار گرفته شده است و قابل تغییر نیست.

MP3: این فرمت هم که معرف حضور همه هست. فرمتی که در اکثر دستگاه ها که نه، در همه ی آن ها پشتیبانی می شود. فرمت MP3 از encode با نرخ بیت متغیر پشتیبانی می کند اما کدک MP3 مایکروسافت این قابلیت را در اختیار شما نمی گذارد و تنها می توانید از Bitrate های ۱۲۸ تا ۳۲۰ کیلوبیت بر ثانیه استفاده کنید.

WAV: اگر دوست دارید فایلی که روی رایانه کپی می کنید تقریبا مشابه همان فایل های روی لوح فشرده شما باشد این بهترین فرمت ممکن برای شما است و هیچ گونه فشرده سازی در آن صورت نمی گیرد. البته فکر استریم کردن این فایل ها هم از سرتان بیرون کنید! البته کار نشد ندارد، ولی خوب بهتر از فرمت های دیگر استفاده کنید.

farsigeek-rip004350403

حال با کلیک کردن بر روی دکمه Rip CD عمل ریپ شدن آلبوم موسیقی شما آغاز خواهد شد.

farsigeek-rip004350402

اگر در هنگام ریپ کردن به اینترنت هم متصل باشید نور الی نور است چون تمامی اطلاعات آهنگ ها مانند خاننده، نام آهنگ، نام نوازندگان، آلبوم آرت و سبک موسیقی در صورت موجود بودن از وب دریافت خواهد شد و دیگر نیازی به نوشتن اطلاعات آهنگ و آلبوم ندارید.

مکان ذخیره سازی آهنگ ها هم به صورت پیش فرض در کتابخانه Music است. و برای تغییر آن بر روی به Rip Settings بروید و گزینه More Options را انتخاب کنید. حال در پنجره Options به سربرگ Rip Music بروید و از قسمت Rip Music to this location بر روی Change کلیک کنید و مسیر مورد نظر خود را مشخص کنید.

امیدوارم که این مطلب مورد توجه دوستان قرار بگیرد.

 

منبع : www.farsigeek.com